Schůzka s radním P11 za sport panem Lepšem

Ve čtvrtek 14.4. jsem měl domluvenou schůzku s panem radním Lepšem. Schůzka proběhla v návaznosti na mé výstupy na zastupitelstvu a následný můj email směřovaný panu radnímu, na základě těchto věcí mě pan radní pozval k sobě do kanceláře.

Proč jsem vyzval pana radního ke schůzce v případě jeho zájmu? Jedním z důvodů je spojování situací okolo fotbalu na JM do osobní roviny, a to i ze strany pana Lepše, viz druhé letošní vydání Klíče na straně 27 (ZDE), kdy se pan Lepš vyjadřuje k mimořádné dotaci pro oddíl FK Dukla JM. Jeho text podněcuje spor mezi zastupiteli a fotbalovými činovníky Michalem Horníkem a Petrem Sýkorou. Proč jsou zde vytaženy tyto dvě osoby, když se řeší mimořádná dotace pro celý fotbalový oddíl? Navíc Michal Horník má ve sportovní komisi pouze jeden hlas, stejně jako v zastupitelstvu. Proč pan Lepš z pozici radního, který by měl z mého pohledu nacházet řešení, jak by sport na JM mohl fungovat, směřuje vysvětlení mimořádné dotace jako konflikt dvou osob? To vše zmínil v oficiálním měsíčníku Prahy 11, tudíž všem lidem na Jižním Městě. Mohl tak podnítit mimo jiné mezi rodiči fotbalistů obou klubů antipatie vůči druhému, které pokud jsou, tak se navenek při zápasech příliš neprojevují a vzájemné zápasy jsou sice více bojovné, avšak v mezí pravidel. Budu věřit, že si to pan radní neuvědomil. Stejně tak při mém výstupu na zastupitelstvu, kdy se řešila mimořádná dotace, se mne snažil dle jeho slov politizovat. Můj výstup však nebyl směřovaný proti dětem Dukly JM, šlo jen o výši dotace a tomu, aby byla vázaná na mládež VIDEO dotace Dukla JM.

Dalším důvodem je zájem o řešení situace. Pokud je zde nějaká záležitost k řešení, měla by se radnice snažit o vyřešení. Pan Lepš říkal, že jsem se nikdy nenabídl k činnosti z hlediska mé pozice v KM FAČR. VIDEO reakce p. Lepš. To však není pravda, dvěma emaily jsem nabízel možnost schůzky (jedna v říjnu 2015, druhá v březnu 2016) či vysvětlení některých věcí, nikdy jsem nebyl pozván a sám se nerad někam vnucuji.

Setkání se neslo v neútočné atmosféře, bylo to zejména o vyjasnění některých témat a vyslechnutí si názorů z obou stran. Panovaly zde shody i neshody. Nemohu si však odpustit některé příměry, které na schůzce padly. Bohužel hned první souvisí s výše zmíněným odstavcem. Na můj dotaz, zda když cítí pan radní konflikt mezi nejpočetnějšími fotbalovými kluby na JM, nechce svolat schůzku těchto oddílů, mi byl dán příměr, že Izrael a Palestina také spolu nesedí u jednoho stolu.

Dlouhou debatu jsme vedli také nad parkovištěm Gregorova. Ptal jsem se na důvod, proč chce MČ P11 pronajmout parkoviště jinému subjektu, když výnosy z parkovišť jdou na provoz fotbalových areálů a nákladů s tím spojených. Reakce byla, že tuto výhodu má jen jeden klub. Několikrát během rozhovoru z úst pana radního padlo, že radnice by neměla zajišťovat, nýbrž podporovat sport. Má otázka byla tedy jasná: Proč, když je na P11 subjekt, který zajišťuje prokazatelně provoz areálů a díky němu sportují děti na JM, ze strany MČ P11 napadán a je snaha mu odebrat činnost a peníze na financování tohoto záměru? Nikdo přeci neříká, ať ostatní kluby nedostanou stejnou možnost, kterou pan Jan Horník pro klub tvrdě vybojoval a odpolitizoval hájecký fotbal. To, že pan Horník získal cenu dr. Jíry za celoživotní přínos fotbalu, článek ZDE, se již asi dávno zapomnělo. Přesto je vláčen radnicí i veřejností jako veřejný nepřítel. A to třeba i panem Urbánkem, který by chtěl stejné podmínky pro všechny děti, viz VIDEO p. Urbánek. Jen tak mimochodem, děti Dukly JM využívají dvě velká hřiště MČ P11, fotbalisté Chodova žádné a fotbalisté Hájů klec na Schulhoffce. Pan radní Urbánek si však velmi protiřečí, kdy v posledním zápise sportovní komise z března 2016 (Zápis SK 3/2016) je uvedena tato věta: Předseda sportovní komise požaduje uvést do zápisu vyjádření Ing. Urbánka, který v návrhu částek pro FC Háje JM a Háje SOS o.p.s. nenavrhoval žádné finance s vyjádřením, že nebude těmto subjektům navrhovat finanční částky, dokud bude majetek MČ Praha 11 užíván tímto subjektem protiprávně.

Fotbalisté Hájů nemají žádný majetek MČ P11. Pronajímají si od FK TJ Háje dva areály. Jsou jiný subjekt. Z jakého důvodu by hájecký fotbal neměl dostat na děti dotace?

Na mimořádném zastupitelstvu jsem hovořil o provozních nákladech fotbalových oddílů v Praze: VIDEO provoz fotbalu. Nemalá částka, která je průměrem všech oddílů v Praze, náš klub je druhý nejpočetnější, vypovídá o vynakládání velkého úsilí k zajištění chodu klubu. A na sportovní komisi pan radní navrhuje nulu pro děti Jižního Města a domnívám se, že toto prosazoval i na poradě vedení. Panu Lepšovi jsem prezentaci financování fotbalu posílal již na zastupitelstvu, avšak na schůzi mi oznámil, že se k ní ještě nedostal. Pro zájemce je k dispozici zde: http://www.fotbalpraha.cz/uredni-info/uredni-zpravy/financovani-rozvoje-fotbalu-mladeze-v-praze/.

Aby to nevypadalo, že jsme se na ničem neshodli, tak na jisté věci jsme měli podobný názor. Z mého pohledu však cítím jako nejvíce problematickou část zajištění provozu a nevím, jak je na tom pan Lepš z provozováním sportovního areálu, ale i po debatách s okolními kluby vím, jak náročné je shánět finance na základní zajištění chodu hřiště.

Najde radnice řešení, jak zajistit, nikoliv jen podporovat, provoz sportovních klubů?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s